Co to jest dvb-t?

Bardzo dużo ostatnio słyszy się o cyfrowej telewizji naziemnej, która wkrótce zupełnie zastąpi analogową. Zewsząd docierają do nas informacje o konieczności zaopatrzenia się w odpowiednie tunery lub telewizory z dekoderem dvb-t. Wiele osób nie rozumie po co to całe zamieszanie, skoro do tej pory można było odbierać sygnał analogowy bez potrzeby kupowania specjalnego sprzętu. Nietrudno jednak zauważyć, że jest to zmiana na lepsze, gdyż zamiast kilku słabej jakości programów można zyskać dostęp do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu programów w doskonałej cyfrowej jakości.

Co oznacza skrót dvb-t?

DVB to skrót od nazwy Digital Video Broadcasting Project, czyli projektu istniejącego od 1993 roku. Do jego zadań należy opracowywanie:

  • rekomendacji,
  • standardów
  • do przesyłania cyfrowej telewizji. Wynikiem prac tegoż projektu są standardy telekomunikacyjne:
  • DVB-S i DVB-S2 do odbioru cyfrowej telewizji satelitarnej,
  • DVB-T i DVB-T2 do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej,
  • DVB-C do odbioru cyfrowej telewizji kablowej.

Standardy te obowiązują w Europie i w związku z tym także u nas.

Co jeszcze potrzebne do odbioru?

Niestety do odbioru satelitarnej bądź naziemnej telewizji cyfrowej niezbędny jest zakup i montaż odpowiedniej anteny. Niepołomice to jedna z miejscowości, w której prawidłową instalacją tego typu sprzętu najczęściej zajmują się wykwalifikowane firmy. Ich usługi nie są drogie, a profesjonalny montaż to gwarancja bezproblemowego odbioru sygnału, z czym w przypadku amatorskiej instalacji często jest wiele trudności.

Możliwość komentowania jest wyłączona.